“Hayatta hiçbir şeye kolay ulaşamazsınız. Zahmet olmadan, rahmet olmuyor. Daha beş yaşında iken semt pazarlarına yolumun düşmesi de tatil nedir bilmeden, ailemden uzak kalarak ilkokulu bitirir bitirmez gurbete yolumun düşmesi de bu yüzden…”

Ben Ali Uçak, 28 Şubat 1973 tarihinde dünyaya geldim. Kalabalık bir ailenin haylaz çocuğuydum. Altı yaşıma geldiğimde her gün pazarda limon satmaya başlamıştım. Limonlar bitince oturup dinlenmek yerine içine buz koyduğum suları satmaya başlardım. Haftanın iki günü pazar yoktu. Bu günlerde dinlenmek yerine ayakkabı boyardım. İstanbul’un ardından yolum, ürün neredeyse oraya düşmeye başladı. Manisa, Çanakkale, Mersin, Antalya, İzmir, Bursa, Adana… Ülkemin her şehrinde, ayrı bir hatıra yakaladım daha çocuk yaşlarımda.

1984 yılına geldiğimizde ise altı erkek kardeş Uçak Kardeşler’i kurduk. Kimi zaman ailemize bile vakit ayırmamacasına çalışmaya başladık. İyinin, güzelin ve doğru olanın peşindeydik. Doğallığa zarar vermemek, doğalı sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya ulaştırmak o zamanlar hayalimizdi. Çalışa çalışa bu hayali yıllar içerisinde gerçeğe dönüştürdük.

Tüm bu zaman dilimi boyunca Manisa Alaşehir bize memleket oldu, yuva oldu.

Gün geldi, işte bu memleket göreve çağırdı. 2014 yılında Alaşehir’den 1. Sıradan Alaşehir Belediye Meclisi Üyeliği görevine seçildim. Manisamızın büyük şehir olması ile birlikte aynı zamanda Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Üyeliği görevini de yaptım. 2018 yılında MHP, AK Parti ve CHP’den oluşan, 25 kişilik Alaşehir belediye meclis üyesi arkadaşların, fikir ve oy birliği ile Alaşehir Belediye Başkanlığı görevini devraldım. Bir yıl boyunca bu görevi alnımın akıyla ve şerefle yerine getirdim. Ardından partimizin genel başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin tensipleriyle Milliyetçi Hareket Partisi MYK üyeliğine getirildim. Hala da MYK üyeliğine devam etmekteyim.

​Hem iş hayatımda, hem siyasi kariyerimde, çocukluğumdan bu yana gördüklerimden öğrendim hep. Irak Savaşı’ndan ekonomik çalkantılara, teknolojik değişimlerden ihracat rekorlarına, 13 Mayıs 2014 günü Soma’sından 15 Temmuz Türkiye’sine… İyi günü de kötü günü de bizzat yaşadım. Pes etmemeyi, vazgeçmemeyi, hep ayağa kalkmayı, milletle bir olmayı, dayanışmayı öğrendim. Vizyonumu, hayatımla bizzat geliştirdim. ​Evli ve dört çocuk babasıyım. Çocuklarımı, nereden geldiğimizi hep hatırlamaları için semt pazarında tezgâh başında çalıştırıyorum.

Bir hayalim var. İşim, gerçeğe dönüştürmek.

 

© Copyright 2024 ALİ UÇAK | MHP Manisa Milletvekili Adayı | MHP MYK Üyesi
Google Analytics Kodunu buraya koyun